Maroko – Niebieskie Miasto Chefchaouen 31


niebieskiPiszę o moim ulubionym miejscu w Maroko – Chefchaouen. Znane z niebieskiego koloru budynków, leży na jednym ze wzgórz Gór Rif. Miasto wygląda jak z bajki – labirynt wąskich uliczek i budynków pokrytych niebieskim kolorem. Podobał mi się też jego spokój – w starej części nie ma ruchu samochodów, jedynie małe uliczki prowadzące do głównego placu.

Dlaczego niebieski?

blue

Niebieski to popularny kolor w Maroku. Każde miasto ma swoją starą Medinę (bazar) w kolorze białym i niebieskim. Chefchaouen zaś ma unikalny styl – niebieski jest bardzo mocny, a biały prawie nie występuje. Powiedziano mi, że miasto pomalowali tak żydowscy uchodźcy w 1930 roku, bowiem w ich wierze niebieski symbolizuje niebo. Nie jestem pewna, czy to jest realny powód, ale prawdą jest, że niebieskie ściany przyciągną odwiedzających, którzy chętnie spacerują ulicami uspokajającego miasta i pstrykają piękne zdjęcia. Poza tym kolor niebieski jest uważany za odstraszający dla much i komarów,  więc ma same zalety!

Miasto nie jest znane tylko i wyłącznie z błękitnego koloru. Rif Góry są głównym źródłem haszyszu dla Maroko, a także na eksport. Wzgórza są obficie porośnięte tą rośliną. Wywiera to wpływ też na lokalnych – są zrelaksowani i poruszają się w wolnym tempie – tak jak i całe miasteczko. Haszysz kupisz niemal na każdym rogu.

blue

Chefchaouen słynie też z rękodzieła, często unikatowego dla regionu. W szczególności chodzi o wyroby z wełny i skór. Bardzo dobre miejsce na zakup pamiątek i prezentów ze względu na jakość i ceny, które są znacznie niższe, niż na południu, na przykład w Marakeszu.

moroccomarokoblue cityIMG_2594 IMG_2666 IMG_2740

Check these out!

Subscribe to my inspiring mailing list!


Receive news, exclusive materials and travel tips every few weeks.
* indicates required

Leave a comment

Your email address will not be published.

31 thoughts on “Maroko – Niebieskie Miasto Chefchaouen