Podejmij Eko Wyzwanie Podróżnicze!


Sorry, this entry is only available in Polish.

Zastanawiasz się jak podróżować bardziej ekologicznie? Chcesz podróżować bardziej świadomie i dbać o naszą planetę? Pobierz darmowe ekologiczne wyzwanie podróżnicze i odkryj, jak możesz minimalizować swój wpływ na środowisko, wspierać lokalne społeczności i cieszyć się bardziej autentycznymi doświadczeniami. Dołącz do wyzwania i zacznij podróżować w sposób, który ma znaczenie!

Co to są zrównoważone podróże?

Zrównoważone bądź też świadome podróże to takie, w których staramy się zminimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko, szanujemy lokalną kulturę i doceniamy piękno przyrody. Głównym celem zrównoważonych podróży jest zachowanie zasobów naturalnych i kulturalnych dla przyszłych pokoleń, jednocześnie przynosząc korzyści dla lokalnych społeczności.

Od pliku do nawyku

Tworząc to wyzwanie przyświecała mi jedna myśl: CHCĘ CI POKAZAĆ, ŻE BYCIE EKO W PODRÓŻY MOŻE BYĆ PROSTE, TANIE I…PRZYJEMNE

Ja nie zawsze tak myślałam… Uważałam, że bycie “eko” wiąże się z ciągłymi wyrzeczeniami i jest dużo droższe. Po latach podróży przekonałam się, że to nie prawda. Zdradzę Ci dlaczego. Po pierwsze, świadome podróżowanie jest według mnie tańsze dzięki mądremu planowaniu, wybieraniu odpowiednich destynacji, podróżowaniu wolniej oraz bliżej natury. Po drugie, nie chodzi o to by być ideałem i narzucić na siebie masę wyrzeczeń. Z mojego doświadczenia wynika, że to tylko zniechęca i nie przekłada się na długotrwałe efekty. Więcej osiągniesz idąc kroczek po kroczku, wprowadzając w życie kolejne wyzwania jedno po drugim. W ten sposób wyrobisz sobie proekologiczne nawyki, które w przyszłości będziesz wykonywać z automatu, nawet się nie zastanawiając.

Pamiętaj, że świadome podróżowanie to nie jest wyścig. To proces. Trzy punkty z wyzwania? W porządku. W następnej podróży będą cztery! I o to chodzi! Nawet niewielkie, codzienne zmiany mogą mieć duży wpływ w dłuższej perspektywie.

Korzyści z uczestnictwa w wyzwaniu

 • Ochrona środowiska: dowiesz się jak zmniejszyć ślad węglowy, redukować odpady i chronić przyrodę, co przyczyni się do zachowania naturalnych zasobów dla przyszłych pokoleń.
 • Świadome podróżowanie: nauczysz się planować swoje podróże w sposób bardziej świadomy i odpowiedzialny, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć i szanować odwiedzane miejsca oraz lokalne społeczności.
 • Lepsze doświadczenia: Zrównoważone podróże mogą prowadzić do bardziej autentycznych i satysfakcjonujących doświadczeń, takich jak poznawanie lokalnych kultur i tradycji, co często jest bardziej wartościowe niż standardowe turystyczne atrakcje.
 • Oszczędności: Wiele zrównoważonych praktyk, takich jak wybieranie transportu publicznego, oszczędzanie energii i wody, czy unikanie plastikowych opakowań, może prowadzić do oszczędności finansowych.
 • Ograniczenie Plastiku: Używanie wielorazowych butelek na wodę i unikanie jednorazowych opakowań.
 • Wsparcie Lokalnych Społeczności: Wybieranie lokalnych produktów i usług, co wspiera gospodarki i zmniejsza ślad węglowy związany z transportem dóbr.
 • Kształtowanie dobrych nawyków: Korzystanie z pociągów, autobusów czy rowerów zamiast samochodu czy samolotu. 

Czy łatwo być “eko”?

Wiem, że najtrudniej jest zacząć. No bo jak? I za ile? I czy to coś da? Ratunku!
Ekologiczne podróże z czym Ci się kojarzą? Pewnie od razu do głowy przychodzą Ci luksusowe wille z drewna za nieziemskie pieniądze lub spanie w namiocie na leśnej polanie. Też tam byłam! Zrozumiałam jednak, że ekologiczne podróżowanie to dużo więcej możliwości i jest dostępne dla każdego. Wiedza o tym jak podróżować lepiej dla planety pozwoliła mi zrozumieć, że mogę to zrobić nisko-kosztowo. A aby zacząć trzeba po prostu postawić pierwszy krok. By zachęcić Cię i pomóc zacząć przygodę z ekologicznymi podróżami stworzyłam dla Ciebie to darmowe wyzwanie, które sprawi, że ta przygoda będzie dobrą zabawą

“Wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków.”

 

Problemy, które wyzwanie może pomóc rozwiązać

 • Zanieczyszczenie środowiska: Uczestnictwo w wyzwaniu pomoże zmniejszyć ilość odpadów plastikowych i emisji CO2, które są jednym z głównych problemów związanych z masową turystyką.
 • Przeludnienie turystyczne: dzięki wyzwaniu docenisz mniej popularne, ale równie piękne miejsca, co może pomóc w rozładowaniu ruchu turystycznego w popularnych destynacjach.
 • Brak świadomości: Dzięki wyzwaniu zrozumiesz jak wielki pływ mają Twoje decyzje podróżnicze na środowisko i lokalne społeczności.

Czego możesz się nauczyć dzięki eko wyzwaniu podróżniczemu?

 • Planowanie podróży: jak planować podróże w sposób bardziej zrównoważony, np. wybierając ekologiczne środki transportu i miejsca noclegowe.
 • Nawyki podróżnicze: proste, ale skuteczne zmiany w nawykach, takie jak używanie wielorazowych butelek na wodę, unikanie plastikowych opakowań, czy wspieranie lokalnych produktów i usług.
 • Odpowiedzialność społeczna: świadomość wpływu swoich działań na lokalne społeczności i kulturę, co może prowadzić do bardziej etycznych i odpowiedzialnych wyborów podczas podróży.

Pobierz eko wyzwanie podróżnicze za darmo!

Wyzwanie jest darmowe i nie jest jednorazowe! Przyda Ci się przed każdą podróżą czy to weekendowy wypad za miasto, czy dłuższy urlop za granicą. To plik w formacie PDF, który otworzysz na smartfonie, tablecie czy komputerze. Plik otrzymasz ode mnie w mailu po zapisie poniżej.

Darmowe wyzwanie to nie wszystko co dla Ciebie przygotowałam. Zapisując się otrzymasz ode mnie darmową dawkę inspiracji do ekologicznych podróży z mnóstwem praktycznych wskazówek. Dostaniesz 3 maile, w których udowodnię Ci, że świadome podróże są prostsze i tańsze niż myślisz, a zmiana Twoich nawyków na bardziej ekologiczne jest nieoceniona dla przyrody i bardzo potrzebnaKażdy e-mail dodatkowo naładowałam potężną dawką motywacji, byś zaczęła kroczyć ekologiczną ścieżką pewniej i z uśmiechem.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *