Co na prezent dla podróżnika/podróżniczki?


Sorry, this entry is only available in Polish.

Znajomi, kiedy nie wiedzą co kupić na prezent dla podróżnika/podróżniczki, piszą do mnie. Kupowanie prezentów to moja specjalność! Szczególnie, jeśli chodzi o prezent w temacie podróży – w tej dziedzinie znam się najlepiej.

Co na prezent dla podróżnika/podróżniczki?

Prezent dla podróżnika, drewniana mapa świata. Staram się by kupowane prezenty były dobrej jakości i miały wartość praktyczną. W czasach gdy świat walczy z zanieczyszczeniem m. in. spowodowanym śmieciami i mikro-plastikiem, unikam kupowania plastikowej tandety, która szybko wyląduje w koszu na śmieci. Tym samym kupowanie rzeczy dobrej jakości sprawia, że posłużą one długie lata. Odpowiedzialne zakupy wiążą się też ze wspieraniem małych firm, a równocześnie – lokalnej ekonomii. Nie wiem czy wiecie, że polskie produkty kupione w naszym kraju wygenerowały znacznie mniejszą ilość dwutlenku węgla? Zanieczyszczenia spowodowane transportem są tym mniejsze im bliżej nas produkt został wyprodukowany.

Poniżej przedstawię wam kilka pomysłów co kupić na prezent dla podróżnika czy podróżniczki. Mam nadzieję, że znajdziecie inspirację.

Drewniana mapa świata

Mapa świata od LosokaWood jest produkowana w Polsce. Składa się z wysokiej jakości drewna brzozowego, a dzięki warstwom daje świetny efekt 3D. Trochę się obawiałam, że zamontuję te małe państewka krzywo i tylko się namęczę, a efekt będzie katastrofą. Na szczęście producenci pomyśleli o takich jak ja i ułatwili proces instalacji. Wraz z mapą przyszła taśma malarska i szablon na ścianę, które pomogły mi zamontować ją prawidłowo. Było przy tym trochę zabawy, jak przy klockach lego. 🙂

To co podoba mi się najbardziej to fakt, że mapa nie jest jednorazowa. Przy przeprowadzce można ją odkleić (posłuży przy tym ciepłe powietrze suszarki) i zamontować ponownie. To świetne rozwiązanie i widząc jakość mapy jestem pewna, że będzie ze mną przez długie lata.

Kiedyś w tym samym miejscu wisiał plakat Korna, a na ścianie obok plakaty innych zespołów rockowych i folkowych. Potem przez lata stała pusta, a ja podróżowałam. Teraz ścianę zdobi mapa, a ja za każdym razem jak wracam do domu mogę zaznaczyć pinezką kolejny odwiedzony kraj. Mapa jest na przeciwko łóżka więc bywa, że po prostu leżę i gapię się w nią, marząc o kolejnych podróżach. Wygląda świetnie, przywołuje masę cudownych wspomnień.

Mapa występuje w kilku odcieniach drewna oraz można wybrać język, w którym nadrukowane są nazwy państw (ewentualnie stolic). Myślę, że to też świetny materiał dydaktyczny do pokoju dziecka. Ja wybrałam mapę w jednym kolorze, bo lubię minimalizm, ale dostępnych jest kilka odcieni drewna w różnych kombinacjach. Mapę można też wybrać bez nazw lub z nazwami po angielsku czy hiszpańsku – świetna opcja do nauki języka.

co na prezent dla podróżniczki?

Notes/planer

Klasyk na prezent dla podróżnika/podróżniczki. Taki notes czy planer bardzo się przydaje, nie tylko w podróży, ale też na co dzień do spisywania listy zadań, zakupów czy prowadzenia dziennika wdzięczności. Osobiście uwielbiam notatniki i korzystam regularnie, ale wiadomo, że nie każdy ma taki nawyk, szczególnie odkąd istnieją smartfony.

Jeśli chodzi o rodzaj planera to polecam te z papieru z recyklinu. Ochronimy tym samym kolejne drzewo przed ścięciem. Im mniej kolorów, lakieru i błyskotek tym lepiej, bo taki zeszyt po zużyciu będzie można na nowo posegregować na papier. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj łączenia. Rzadko można spotkać najbardziej ekologiczne notesy z szyciem. Najczęściej jest to klej, bądź metalowe zszywki. Najgorsze jest łączenie spiralą, bo potem prawie nikt tego nie oddziela (metal od papieru) i zeszyt zamiast do recyklingu ląduje w odpadach zmieszanych.notes dla podróżnika.

Ekologiczne kosmetyki

Dwa lata temu zaczęłam zmieniać kosmetyki w plastikowych opakowaniach na ekologiczne kostki. Szampon, odżywkę do włosów, płyn do demakijażu, balsam do ciała i oczywiście mydło mam w kostkach. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie w podróży. Kostki zajmują mało miejsca i nie trzeba się martwić ile mililitrów się przewozi w bagażu podręcznym. Specjalnie nie wykańczam kostek tylko zostawiam by zabrać w podróż. Wtedy w jednym pudełeczku zmieści mi się mydło, szampon i odżywka.

Najważniejszą ich zaletą jest jednak to, że są ekologiczne, więc bezpieczne dla środowiska. Jak sobie przypomnę ile to razy myłam się w górskim strumieniu czy na rajskich wyspach Indonezji, gdzie w domkach kanalizacja była wątpliwa. Wtedy cała chemia, którą się myjemy ląduje w wodzie, warto więc zadbać o to by nie szkodziła jej mieszkańcom.

Kosmetyki w kostkach, mniej plastiku w łazience.

Subscribe to my inspiring mailing list!


Receive news, exclusive materials and travel tips every few weeks.
* indicates required

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *